Poznaj historię tego wyjątkowego miejsca
Pałac w Solnikach jest klasycystycznym kameralnym obiektem leżącym nieopodal Kożuchowa, który swoim początkom sięgającym XVI wieku zawdzięcza zabytkowy charakter i architekturę. Oprócz pałacu, w skład kompleksu wchodzi malownicza oranżeria otoczona ponad 5 hektarowym zabytkowym parkiem.
Pierwsze wzmianki dotyczące pałacu pochodzą z ok. 1540 roku, gdy Solniki znajdowały się w rękach rodziny Wenzela von Brauna. To właśnie jego następcy przypisuje się budowę renesansowego dworu obronnego. Nie wykluczone jest jednak, że była to rozbudowa istniejącego już wcześniej obiektu.
Dopiero pod koniec XVIII wieku, kiedy Solniki były w posiadaniu pruskiego generała kawalerii Wilhelma von Dobschűtza, nastąpiła gruntowna przebudowa obiektu, podczas której nadany został mu kształt klasycystycznego pałacu. W tym też czasie zdecydowano się na likwidacje dawnej fosy, której pozostałości zachowały się do dziś po stronie południowej.
Na przestrzeni kolejnych trzech dekad poczyniono istotne inwestycje: w sąsiedztwie pałacu założono romantyczny ogród, a na jego terenie wzniesiono klasycystyczny Domek Ogrodnika z przybudowaną do niego Oranżerią. Wspomina się również, że za życia generała wzniesiona została wspaniała gorzelnia parowa.
zdjęcie ze strony: polska-org.pl
Na wiek XIX przypada kolejna rozbudowa, tym razem z inicjatywy rodziny von Gleim, do której od 1839 należała posiadłość. Prawdopodobnie za czasów pierwszego z rodziny Gleimów, Emila, przeprowadzono remont we wnętrzu dworu, o czym świadczyć może zachowana późno klasycystyczna stolarka drzwiowa i boazeria.
Najprawdopodobniej za Wilhelma Gleima do elewacji południowej dostawiony został dwukondygnacyjny ryzalit. Z kolei wraz z początkiem XX wieku obiekt został dodatkowo rozbudowany o prostokątną neoklasycystyczną werandę wychodzącą na park, usytuowaną między dwoma biegami schodów.
W samym parku dokonano kolejnych nasadzeń – dziś park szczyci się licznymi pomnikami przyrody, do których zaliczają się m.in. cztery 200-letnie białe topole, 250-letni buk zwyczajny, 300-letnie lipy drobnolistne i trzy 300-letnie dęby szypułkowe.
Po zakończeniu II Wojny Światowej.
W latach 1945-1948, w Solnikach stacjonowali żołnierze radzieccy.
We wsi zorganizowano też wojskowe gospodarstwo rolne. W 1948 roku Solniki przejęła administracja polska, a w późniejszych latach pałac zaadoptowany został na potrzeby administracji gospodarstwa oraz na mieszkania dla pracowników utworzonego w majątku PGR-u. Początkowo gospodarstwo specjalizowało się w hodowli bydła i trzody chlewnej. Natomiast w 1959 roku w okolicy założono sady, które stały się podstawą funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Współcześnie…
Obecnie kompleks znajduje się w rękach prywatnych. Na początku lat 2000 w pałacu przeprowadzony został generalny remont mający na celu przekształcenie go w elegancki obiekt idealny do organizacji przyjęć weselnych i okolicznościowych. W roku 2003 nastąpiło oficjalne otwarcie Pałacu Solniki i odbyło się pierwsze wesele.
Odnowiony pałac oferuje obecnie stylowe wnętrza, które przy zachowaniu oryginalnych drewnianych boazerii i podłóg, a także ponad 200-letniej widowiskowej klatki schodowej nadają uroczystościom niespotykaną elegancję i historyczny urok.